2009-02-07

Bakan, Bartın esnafına kredi müjdesini verdi

Bartın Küçük Atılım Sanayi Sitesi’nin açılışı ve sitedeki Sosyal Tesislerin temel atma töreni Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Bakan Çağlayan, Bartın esnafına kredinin müjdesini de verdi.

07.02.2009 Bartın Küçük Atılım Sanayi Sitesi’nin açılışı ve sitedeki Sosyal Tesislerin temel atma töreni Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından dün gerçekleştirildi. Bartın Valisi Halil Işık, Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve Bartın Belediye Başkanı Ahmet Altıntel başta olmak üzere çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta konuşan Bakan Çağlayan, Bartın esnafına sanayi sitesine 6 ay içerisinde taşınmaları halinde Bakanlık tarafından 5 milyon TL civarında bir kredinin kullandırılacağını müjdeledi. Yine esnafa ikinci bir müjde daha veren Zafer Çağlayan, Tez-Kop tarafından da 100 bin TL tutarında bir paranın siteye taşınacak olan esnafa hibe edileceğini söyledi.Bartın Küçük Atılım Sanayi Sitesi’nin açılışının çok önemli olduğunu vurgulayan Zafer Çağlayan, “Bartın inşallah bu ve bunun gibi birçok sanayi sitesine ileriki yıllarda kavuşacaktır. Bakanlığımız 1965 yılından 2009 yılına kadar 429 sanayi sitesi yapmıştır. Sadece son 6 yılda yapılan sanayi sitemiz 80 adettir. Burada yaklaşık 1000 kişilik bir istihdam oluşturulacaktır. Buraya benim esnaf ve sanatkarımın 178’ininde taşınması gerekir. Bu konuda hem şahsım hem de Ak Parti Hükümeti her zaman yanınızda.” Şeklinde konuştu.
Esnafa 5 milyon TL civarında kredi

Bartın Küçük Atılım Sanayi Sitesi’nin açılışının çok önemli olduğunu vurgulayan Zafer Çağlayan, “31 yıldır sanayi sitelerinin ve organize sanayi bölgelerinin içinde olan biri olarak ben hiçbir zaman buradaki kadar modern bir sanayi sitesinin içinde çalışamadım. Türkiye’miz bugün yaptığı kalkınma hamlesi, siyasi ve ekonomik istikrar sayesinde burada olan sanayi sitemiz gibi dünyanın hiç birinde rastlanamayacak modernlikle sanayi sitelerine kavuşmuştur. Türkiye bugün dünyanın 17. Avrupa’nın da 6 büyük ekonomisi haline gelmiştir. Şu anda benim ülkem otobüs üretiminde dünyada 1., çimento ve demir üretiminde Avrupa’da 3. büyük ülke haline gelmiştir. Şu bir gerçek ki bugün dünya çok büyük bir ekonomik krizin pençesindedir. Dünyada ve Avrupa’da sanayi alanında söz sahibi olan Türkiye’de doğal olarak bu ekonomik krizden etkilenmiştir ve etkilenmeye devam edecektir. Ancak Türkiye dünyadaki bütün ülkelerin etkilendiği bu ekonomik krizden en az etkilenen ülkesi olarak çıkacaktır. Bugün (dün) burada şahit olduğumuz gibi biz ekonomik krize rağmen büyümemize ara vermeden devam edeceğiz. Bartın inşallah bu ve bunun gibi birçok sanayi sitesine ileriki yıllarda kavuşacaktır. Bakanlığımız 1965 yılından 2009 yılına kadar 429 sanayi sitesi yapmıştır. Sadece son 6 yılda yapılan sanayi sitemiz 80 adettir. Burada yaklaşık 1000 kişilik bir istihdam oluşturulacaktır. Buraya benim esnaf ve sanatkarımın 178’ininde taşınması gerekir. Bu konuda hem şahsım hem de Ak Parti Hükümeti her zaman yanınızda. Buradan Bartın esnafına da hemen müjdeyi vermek istiyorum. Tez-Kop tarafından buraya taşınan esnaflarımıza 100 bin TL tutarında bir para hibe edilecek. Aynı zamanda ilk 6 ay içerisinde taşınan esnaflarımıza da Bakanlığımızca 5 milyon TL civarında bir kredi verilecek” dedi.

“Bartın halkı her şeyin en güzeline layık”

Açılışta bir konuşma yapan Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “Türkiye bugün Hükümetimizin aldığı tedbirlerle dünyadaki ekonomik krizden en az etkilenen ülkeler arasındadır. Bartın gelişmeye kalkınmaya müsait bir ilimiz. Duble yollarımız en kısa sürede tamamlanacak. Demiryolu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Organize Sanayi Bölgemiz bu yıl inşallah doğalgazla buluşacak. Biz buradan bütün sanayicilerimizi yatırımcılarımızı Bartın’a davet ediyoruz. Şu anda OSB’nin kapasitesi doldu. 30’a yakın fabrikamız çalışır vaziyette. Sigortalı işçi sayısı 21 bine çıkmış durumda. Biz bunu 50 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Çünkü Bartın halkı her şeyin en güzeline layık” şeklinde konuştu.

“Sitemizde 178 işyerimiz vardır”

Bartın Valisi Halil Işık ise yaptığı konuşmada ” İlimiz merkezinde mahalle aralarında olumsuz koşullarda faaliyet gösteren sanatkarlarımızı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan kredi desteği sağlanarak sosyal tesisleriyle birlikte işyeri sahibi yapmak ve mesleki faaliyetlerinde yardımcı olmak amacıyla Atılım Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi adıyla bir kooperatif kurulmuş ve 1992 tarihinde tescili yapılarak tüzel kişilik kazandırılmıştır. Bartın-Ankara Karayolu üzerinde 7 kilometre 120 bin metrekare alan üzerine kurulu olan sanayi sitesi 1998 yılında yatırım programına alınmış ve aynı yılın sonunda üst yapı 2005 yılında da alt tapı ihalesi yapılmıştır. Sanayi sitesinde 178 işyeri bulunmakta olup işyerinin her biri 180 metrekare kapalı 120 metrekare açık çalışma alanına sahiptir. Sanayi sitemiz üst yapı ve her türlü alt yapı imkanlarına sahip olup küçük tadilatlarla KOBİ’lere 1800 metrekarelik kapalı alanda üretim yapmalarına olanak sağlamaktadır. Bu husus ilde önemli ölçüde sıkıntı çekilen üst ve alt yapısı hazır alanlar yaratma yönüyle de önemi rahatlama sağlayacaktır” ifadelerinde bulundu.