2009-03-31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bartın’da halka seslendi. Erdoğan, “Bartın bizim gururumuz. Bartın’ı çok daha etkin hale getireceğiz. Bizim eserimiz İstanbul. Bartın’da böyle olsun istiyoruz. Bartın’da 100 TL taksitle konut yapacağız, Demiryolu Hattını Bartın Limanına bağlayacağız. TTK’ya işçi alımlarımız devam edecek. Emin Özkan, İstanbul’da birlikte çalıştığımız bir kardeşimiz. Yerel hizmetlerde Bartın’ı kalkındırmak için sizlerden destek istiyoruz” dedi.

25.03.2009 BU BÖLGEYİ ETKİN HALE GETİRECEĞİZ
29 Mart Yerel Seçimlere 5 gün kala Bartın’a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 10 bin kişiye hitap etti. Cumhuriyet Meydanının yanı sıra çevrelerinde tıklım tıklım dolduğu Bartın’da Erdoğan, konuşmasının yarısından çoğunu Bartın ile ilgili sözlere ayırdı. Saat 12.15`de Bartın`a gelen Erdoğan`ı, helikopterin iniş yaptığı Karayolları 156. Şube Şefliği alanında AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Eşi Fatma Tunç ile AK Parti Bartın Merkez İlçe Başkanı Ünal Çil karşıladı. Daha sonra seçim otobüsüyle eşi Emine Erdoğan ile birlikte halkı selamlayarak Cumhuriyet Meydanı’na gelen Başbakan Erdoğan, “Bartın bizim gururumuz. Bartın, Türkiye’nin incisi. Bartın’ın dereleri de meşhur. İnşallah bu bölgeyi derelerimiz ile turizm noktasında çok daha etkin hale getireceğiz. Bartın’ımıza güzellik kazandıracağız. Bizim eserimiz İstanbul. Yaptığım yatırımların haddi hesabı yok. Biz Bartın’da böyle olsun istiyoruz. Bartın’ı böyle yapacağız. Bizi birbirimizden ayırmayın. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz” dedi.
BARTIN’A 100 TL TAKSİTLE KONUT
Erdoğan, “Belediyemizle, vekilimizle el ele vereceğiz, Bartın’ın şu doğal güzelliğini değerlendireceğiz. Bartın’ı büyütmeye, Bartın’ı kalkındırmaya, Bartın’a eserler kazandırmaya devam edeceğiz. Yerel hizmetlerde Bartın’ı kalkındırmak için sizlerden destek istiyoruz. Biz Bartın’da TOKİ ile yaklaşık 800 konut yaptık. Buradan Bartınlılara şunu da müjdelemek istiyorum. Bizler 45 metre karelik daireler yapacağız. Bunu tamamen yoksul için, fakir fukara için yapacağız. Ayda sadece 100 TL taksitle vereceğiz. 20 yıl vade ile hiç peşinatsız, faizsiz olacak. Yani yoksulumuz ev sahibi olacak ve 10 yıl sonra da 100 lira verecek. Bunun için AK Partili Belediye Başkanımız ile el ele vereceğiz, hemen inşasına başlayacağız. Valilik, Belediye ve TOKİ işbirliği ile en kısa sürede fakir vatandaşlarımızı da bu evlerin içine sokacağız. Ereğli, Adapazar’ı Karasu Demiryolu Hattını Bartın Limanına bağlıyoruz. Bu hedeflerimizin arasında.
TUNÇ ÇİFTİ VE ÜNAL ÇİL KARŞILADI
29 Mart Yerel Seçimlere 5 gün kala Bartın’a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 10 bin kişiye hitap etti. Cumhuriyet Meydanının yanı sıra çevrelerinde tıklım tıklım dolduğu Bartın’da Erdoğan, konuşmasının yarısından çoğunu Bartın ile ilgili sözlere ayırdı. Özel helikopterle partisince düzenlenen miting için saat 12.15`de Bartın`a gelen Erdoğan`ı, helikopterin iniş yaptığı Karayolları 156. Şube Şefliği alanında AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Eşi Fatma Tunç ile AK Parti Bartın Merkez İlçe Başkanı Ünal Çil karşıladı. Daha sonra seçim otobüsüyle eşi Emine Erdoğan ile birlikte halkı selamlayarak Cumhuriyet Meydanı’na gelen Başbakan Erdoğan’ı alanı dolduran binlerce vatandaş coşkuyla karşıladı.
BARTIN TÜRKİYE’NİN İNCİSİ
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ile birlikte Bartın’a gelen Erdoğan, “Bartın bizim gururumuz. Büyük Türkiye yolculuğunda Bartın bizi yalnız bırakmadı. Bartın halkı bizden hayır dualarını eksik etmedi. Bizlerde Bartınlı kardeşlerimize heyecanla, şevkle hizmet ettik, etmeye de devam edeceğiz. Bartın’ı 1991 yılında il yaptılar ama ondan sonra ne aradılar, ne sordular. Hizmet kazandıramadılar. Ama Bartın halkı AK Parti iktidarı ile birlikte okul, yol, üniversite, sağlık, tarım ve enerji alanlarında tarihin en büyük hizmetlerini aldı. Bartın, Türkiye’nin incisi. Bartın, Amasra’sıyla, Kurucaşile’siyle, İnkumu’yla, Ulus’u ile Karadeniz’in gerdanlığı. Biz ne dedik, Bartın kalkınmazsa Türkiye kalkınmaz dedik. Bartın ilerlemezse Türkiye ilerlemez dedik. Bizler Bartın huzura kavuşamazsa Türkiye de huzura kavuşamaz dedik.
ÜLKEYİ HİZMETLERDEN ALIKOYDULAR
Erdoğan, “Bizden öncekiler neden yolları yapmadılar, üniversiteyi neden getiremediler. Bartınlılar sağlık alanında bizden önce daha güzel hizmeti hak etmiyor muydu? Bunlar bizden önce 10 yıllar boyunca gerilim siyaseti yaptılar. Ülkeyi hizmetlerden alıkoydular” dedi.
İŞÇİ ALIMLARIMIZ DEVAM EDECEK
Amasra TTK’ya bine yakın işçi aldıklarını, yine özel sektörü teşvik ederek 2 bin kişinin iş başı yaptığını söyleyen Erdoğan, “İşçi alımlarımız devam edecek. Bugün dünyanın her yerinde işsizlik var. ABD de ile işsizlik var. Ama bizim gayretimiz ülkemizdeki işsizliği azaltmak. Bartın’da özel sektör eliyle 2 bin kişi 11 bin kişiye çıkacak” dedi.
AMASRA’YI ÇEKİM ALANI YAPACAĞIZ
Başbakan Erdoğan, “Amasra bize Fatih Sultan Mehmet’in emaneti. Burası çok önemli. Fatih Sultan Mehmet’in deyimi ile Amasra’nın adı Çeşmi Cihan. Yani Cihan’ın gözü, yani cihan’ın göz bebeği. Amasra böyle bir yer. Biz bu emaneti korumaya, ciddi turizm yatırımları yapmaya devam edeceğiz. Amasra’yı bir çekim alanı yapacağız” dedi.
BARTIN BÜYÜYECEK
AK Parti iktidarından önce Bartın OSB’de 4 fabrika olduğunu ve şu anda 30 bine çıktığını söyleyen Başbakan Erdoğan, “Bartın’ı teşvik kapsamına aldık ve devam ediyor. Bunlar son derece önemli ve güzel gelişmelerdir. TTK’ya işçi alımı yaptık, devam edeceğiz. Bartın, sanayi ile ticaret, turizm, sanayi ve üniversite ile büyüyecek. Bartın’ı ayrıca gençlerimiz içinde bir cazibe merkezine dönüştüreceğiz” dedi.
BARTIN’A SAĞLIK İÇİN 18 TRİLYON HARCADIK
AK Parti iktidarı ile Bartın’a yapılanları da anlatan Başbakan Erdoğan, “Bartın’a üniversite açtık. Geliştirmeye devam edeceğiz. 500 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdunu bir yıl içinde tamamlayacağız. Üniversite öğrencilerimiz bizden önce 45 TL Burs alırken, bugün 180 TL alıyor. Bartın’a 250 derslik yaptık. Kitaplar ücretsiz olarak sıraların üzerine zengin fakir ayrımı yapmadan bırakılıyor. Fen Lisesi ve Denizcilik Lisesi açtık. Okullarımıza bilişim sınıfları açtık. Bartın’a 1053 bilgisayar gönderdik. Hastane ayrımını kaldırdık. Artık hastalarımız, istedikleri eczaneden istedikleri ilacı alabiliyorlar. Bartın’da hükümetimiz döneminde sağlık hizmetleri için 18 trilyon para harcadık.
YATIRIMLARI ANLATTI
Erdoğan, “Yapımına bizden önce başlanan 150 Yataklı Devlet Hastanesini, 44 yataklı Göğüs Hastalıkları Hastanesini ve Halk Sağlığı laboratuarlarını dönemimizde tamamladık. Bartın’da Aile Hekimliği Uygulamasına başladık. Bartın’da devlet hastanesi uzman hekim muayene odasını 35’den 53’e çıkardık. 2002’de Bartın’da 4 olan acil ambulans sayısını 9’a çıkardık. Bu ambulanslardan ücret alınıyordu ama şu anda yok. Onların hepsi artık geride kaldı. Amasra Adalet Sarayı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Hükümet Konağı İnşaatımızı bitirme noktasına geldik. Yine yıllardır bitirilemeyen bir Kültür Merkezi inşaatı var. Biz bunun ödeneklerini ayırdık ve şu anda ihale aşamasında” dedi.
DUBLE YOL 7 KM’DEN 38 KM’YE ÇIKTI
Başbakan Erdoğan, “Bartın’a sosyal yardımlardan 15 Trilyon para aktardık. Ulaştırmada biz göreve geldiğimizde 7 km duble yol varken 38 km bölünmüş yol yaptık. 7 km. nere, 38 km. nere. Amasra-Kurucaşile arası, Bartın-Çaycuma yol ayrımı Kozcağız arasını tamamladık. Ereğli, Adapazar’ı Karasu Demiryolu Hattını Bartın Limanına bağlıyoruz. Bu hedeflerimizin arasında. Tarım’da Bartın’a 18 Trilyon ayırdık. Halk Bankası’nın 2002’de yüzde 47 faiz alırken, şimdi yüzde 12 alıyor. Onlar bu dönemde 65 Milyar kredi verdiler. Biz 80 kat artışla 5.2 trilyon kredi verdik Bartın’a. Yolu ve suyu olmayan köy kalmayacak dedik ve Bartın’a 46 trilyon kaynak aktardık. Barajımızın yapımı da hızla devam ediyor” sözlerine yer verdi. BARTIN’IMIZA GÜZELLİK KAZANDIRACAĞIZ
Erdoğan, “Bartın’ın dereleri de meşhur. Bu dereleri turizm noktasında projelendirme ile birlikte Belediye Başkanımızda Harita Mühendisi. İnşallah bu bölgeyi derelerimiz ile turizm noktasında çok daha etkin hale getireceğiz. Bütün bu derelerimizde tahkimler yapacağız. Bartın’ımıza güzellik kazandıracağız” dedi.
BİZİM ESERİMİZ İSTANBUL
Başbakan Erdoğan, Bunların Belediyecilikle ilgisi yok. Bunlara 5 koyun teslim edin, kaybedip gelirler. Bizim eserimiz İstanbul. İstanbul’u ben CHP’li belediyeden çöp dağları ile susuzluk ile aldım. 2.5 milyar dolar borçla aldım. 1.2 milyar dolar borçla bıraktım. Yaptığım yatırımların haddi hesabı yok. Biz Bartın’da böyle olsun istiyoruz. Bartın’ı böyle yapacağız. Bizi birbirimizden ayırmayın. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz. Belediyemizle, vekilimizle el ele vereceğiz” diyerek Bartın’ın doğal güzelliğinin değerlendirileceğini kaydetti.
BARTIN’I KALKINDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Erdoğan, “Bartın’daki sigortalı sayısı 9 bin 211 kişiydi. Şimdi 17 bin 218 kişi. Artış, yüzde 76. Buralara geldik. Bartın’ı büyütmeye, Bartın’ı kalkındırmaya, Bartın’a eserler kazandırmaya devam edeceğiz. Yerel hizmetlerde Bartın’ı kalkındırmak için sizlerden destek istiyoruz. Buradan ayrıldıktan sonra durmayacağız. Kapıları çalıp yapılanları duymayanlara anlatacağız. Karar sizin, söz sizin. Bu ülke hepimizin beraber çalışacağız” şeklinde konuştu.
AK BELEDİYECİLİK DİYECEĞİNİZE İNANIYORUM
Bartın’a daha kaliteli, daha güzel, daha yoğun hizmet vermek için yola koyulacaklarını kaydeden Erdoğan, “Adayımız biliyorsunuz Emin Özkan. Değerli kardeşlerim, adayımız Harita Mühendisi, İstanbul’da birlikte çalıştığımız, belediyecilik tecrübesi olan bir kardeşimizi size gönderdik. İnşallah bizler sizin efendiniz değiliz. Biz size hizmetkar olmaya geldik. 30 Mart’tan sonra inşallah sizin desteklerinizle Emin Kardeşim, belediye meclis üyesi arkadaşlarımız ile birlikte sizlere hizmet etmeye başlayacak. Merkezde, ilçelerimizde ve beldelerimizde adaylarımıza sahip çıkacağınıza, AK Belediyecilik diyeceğinize yürekten inanıyorum. Gün birlik günü, beraberlik günüdür. Bizde ayrımcılık yok. Biz yaradılanı yaradandan ötürü severiz. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Son söz sizindir. Karar sizin. Bu ülke hepimizin” dedi.
BARTIN’A 100 TL TAKSİTLE TOKİ
Biz Bartın’da TOKİ ile yaklaşık 800 konut yaptık. Buradan Bartınlılara şunu da müjdelemek istiyorum. Bizler 45 metre karelik daireler yapacağız. Bunu tamamen yoksul için, fakir fukara için yapacağız. Ayda sadece 100 TL taksitle vereceğiz. 20 yıl vade ile hiç peşinatsız, faizsiz olacak. Yani yoksulumuz ev sahibi olacak ve 10 yıl sonra da 100 lira verecek. Bunun için AK Partili Belediye Başkanımız ile el ele vereceğiz, hemen inşasına başlayacağız. Valilik, Belediye ve TOKİ işbirliği ile en kısa sürede fakir vatandaşlarımızı da bu evlerin içine sokacağız.
1998 SELİNDE “BARTIN’A NE GEREKİYORSA GÖNDERİN” DEDİM
Başbakan Erdoğan, Bartın’ın 1998 yılında yaşanan sel felaketini de hatırlatarak “Bartın büyük bir sel felaketi yaşadı. Ben o zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydım. Ben o gün iktidar ne yapacak diye beklemedim. Burayı aradım. Ne gerekiyorsa imkanlarımızı seferber ettik. Ne gerekiyorsa gönderin dedim. Araç gereçlerimizi gönderdim. Bu bizim insanı görevimizdir. Bizlere o zaman “Yok efendim size göreviniz değil” dediler. Nasıl değil, Orada bir felaket var. Biz buna kayıtsız kalamazdık ve kalmadık” dedi.
EMİN ÖZKAN DA VATANDAŞLARA SESLENDİ
Mitingde AK Parti Belediye Başkan Adayı Emin Özkan’da vatandaşlara seslendi. Özkan, “Bütçesi güçlü, kaynaklarını düzgün kullanan, yatırımları zamanında yapan, hizmetleri eksiksiz sunan, vatandaşlarını her zaman birinci sınıf kılan, “İnsanı yücelt ki, devlet yücelsin anlayışı ile hareket eden bir anlayışla hizmet sunacağız. Bartın’ı hem Türkiye’de hem dünyada tanınmış, mutlu insanların yaşadığı bir kent haline getireceğiz” dedi.
MADENCİLER, MADENCİ FENERİ HEDİYE ETTİLER
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingi sonrasında GMİS Eski Genel Sekreteri Şahin Hepgümüş, Başbakan’a madenci feneri hediye etti. Miting platformunun arkasında Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkan Adayı Emin Özkan ile birlikte yaklaşık 5 dakika Başbakan Erdoğan ile görüşen Hepgümüş, Başbakan’ın Amasra Müessesi ile ilgili sorularını yanıtladı. Hepgümüş, Amasra’da çalışan işçi sayısı ve üretim ile ilgili sorular soran Başbakan Erdoğan’a işçi alınmasının ardından günlük üretimin 100 ton arttığını ve yeni işçi alımı için destek beklediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan ise mitingdeki konuşmasını hatırlatarak işçi almaya devam edeceklerini söyledi.
VATANDAŞLARLA SLOGANLARI TEKRARLADI
Miting sonunda da Başbakan Erdoğan, kalabalık ile birlikte “Sen Türkiye’sin, Büyük Düşün, Sen Bartın’ın, büyük düşün, İşimiz hizmet, gücümüz millet, Durmak Yok, dola devam, Her şey Türkiye için” sloganlarını tekrarladı. Erdoğan yine “Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık biz bu yollarda, Şimdi dinlediğim tüm şarkılarda, Bize her şey sizi hatırlatıyor. 29 Mart hayırlı olsun. Günümüz kutlu olsun, geleceğimiz aydınlık olsun. Kalın sağlıcakla dedi.
ADAYLARLA VATANDAŞLARI SELAMLADI
Miting sonunda AK Parti Belediye Başkan Adayları çağrıldı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ellerini havaya kaldırdılar. Büyük bir coşkunun yaşandığı miting sonunda Başbakan Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan, alanı dolduran vatandaşlara karanfil dağıttılar.