Bartın üniversitesi ile birlikte 9 ilde üniversite kurulmasına ilişkin Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edildi.
Tasarının görüşmeleri sırasında Ak Parti Bartın Milletvekili Av.Yılmaz TUNÇ, CHP Bartın Milletvekili M.Rıza YALÇINKAYA ve MHP Isparta Milletvekili Nevzat KORKMAZ da birer konuşma yaptı. Bartın üniversitesi; Orman Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Bartın Meslek Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Bartın Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve  Fen Bilimleri Enstitüsünden oluşuyor. Mecliste yasalaşan kanunla Bartın üniversitesi’ne 425 adet idari kadro personeli, 900 adet öğretim elamanı kadrosu ihdas edildi.

Ak Parti Bartın Milletvekili Av.Yılmaz TUNÇ; Mecliste yaptığı konuşmada Bartın ile ilgili bilgiler vererek, Bartın’ın 3000 yıllık geçmişinden günümüze taşıdığı seçkin tarihi, kültürel ve folklorik değerleri, olağanüstü güzellikler sergileyen doğal turizm kaynaklarıyla önemli bir cazibeye sahip bir il olduğunu belirtti. Milletvekili TUNç; Bartın’ın gelişmesi ve kalkınmasının son yıllardaki yatırımlarla giderek artığını belirterek, bu hususu CHP ve MHP adına konuşan milletvekillerinin de teyit ettiğini söyledi. Duble yol çalışmalarıyla, Bartın’ın büyük şehirlere ulaşımının  kolaylaştığını belirten TUNç, Sürekli göç veren bir il olan Bartın’ın Sanayide Teşvik kapsamına alındıktan sonra açılan yeni fabrikalarla istihdamda da önemli artışlar yaşadığını söyledi. TOKİ’nin gerçekleştirdiği toplu konut çalışmaları ile Bartın’a çağdaş bir kent eklendiğini ve şehrin büyümesinin sağlandığını belirten Milletvekili TUNç, Bartın’da yeni kamu binalarının yapımının, doğalgaz getirilmesi çalışmalarının, Adapazarı-Bartın Demiryolu Projesi çalışmalarının devam ettiğini,  Saltukova Havalanının açılmasının ilin ekonomik kalkınmasını hızlandıracağını belirtti.

Bartın’da ilk ve ortaöğretimde 142 okulda 31.500 öğrenci öğrenim gördüğünü belirten TUNç, Ak Parti Hükümeti döneminde Fen Lisesi’nin açıldığını, Anadolu Liselerinin çoğaldığını, bilgisayar sınıflarının oluşturulduğunu ve eğitimin kalitesinin giderek arttığını söyledi. Bartın’da üniversitenin kurulması ve gelişmesi, ilimizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına ve Bartın’ın modern bir kent haline gelmesine önemli katkı sağlayacağını belirten TUNç, üniversite alt yapısıyla, halkın desteği ile kısa sürede gelişip büyüyecektir dedi.

üniversite yönetiminin alacağı kararlar doğrultusunda İlçelerde de Yüksekokul kurulacağını belirten TUNç, Ankara’ya çok yakın, ulaşım imkanları rahat, tarihi ve doğal güzelliklere sahip Bartın’da kurulacak olan BARTIN üNİVERSİTESİ, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz tarafından en çok  tercih edilecek  üniversitelerden olacaktır dedi.

Milletvekili TUNç konuşmasını “Bartın üniversitesinin kurulması ile Bartın Halkına tarihi bir gün yaşatan ve İlimizde kalkınmanın lokomotifi olacak üniversite’nin kurulmasını sağlayan Başbakanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’a Milli Eğitim Bakanımız Sn. Hüseyin çELİK’e, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor, Bartın üniversitesinin hayırlı olmasını diliyorum” diyerek bitirdi.

CHP Bartın Milletvekili M. Rıza YALçINKAYA ’da üniversitenin kurulmasının Bartın için çok önemli olduğunu belirterek, Bartın’ın son yıllardaki yatırımlarla gelişmesinin giderek hızlandığını, Bartın’ın tarihi ve doğal güzellikleri ile, alt yapısıyla Bartın üniversite için en elverişli illerden olduğunu söyledi. üniversitenin kurulmasında katkısı olan herkese teşekkür eden YALçINKAYA, verdiği önerge ile de Tıp Fakültesi, Ulus, Amasra ve Kurucaşile ilçelerine yüksekokul kurulmasını istedi.  önerge üzerine Milli Eğitim Bakanı Hüseyin çELİK, üniversite kuruluşunun ardından üniversite Senatosunun alacağı kararla ilçelerde yüksekokul kurulabileceğini ancak bunun için öncelikle üniversite yönetiminin oluşması ve yerelde karar verilmesi gerektiğini söyledi.

MHP Isparta Milletvekili Nevzat KORKMAZ da yaptığı konuşmada Bartın’ın üniversite için yeterli alt yapıya sahip olduğunu, Bartın’ın Büyükşehirlere olan yakınlığının bir avantaj olduğunu belirterek, Bartın üniversitesinin hayırlı olmasını diledi.