2009-02-02

Arıt Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin açılışı ve 110 baş gebe düve dağıtım töreni Arıt beldesinin Aydınlar köyünde gerçekleştirildi. Törene Ak Parti Bartın Milletvekili Av.Yılmaz TUNÇ, Bartın Vali Yardımcıları Süleyman DENİZ, Türker ÖKSÜZ, Tarım İl Müdürü Yusuf ALAGÖZ, Arıt Belediye Başkanı Şahidi KUŞÇU, Ak Parti Bartın İl Başkanı Yakup ULUPINAR, İl Genel Meclisi Üyesi Ali KARTAL ve çok sayıda Arıtlı katıldı.

 

Törende konuşan Arıt Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Dursun MADANOĞLU, Kooperatif için ödenek çıkarılmasında katkısı olan Ak Parti Bartın Milletvekili Av.Yılmaz TUNÇ’a ve Tarım İl Müdürlüğü ile Valiliğe teşekkür etti.

 

Törende konuşan Bartın Tarım İl Müdürü Yusuf Alagöz, proje kapsamında 55 aileye 2’şer baş olmak üzere toplam 100 baş Simental ırkı gebe düvenin verildiğini söyledi. Projede demirbaş bedeli ve işletme kredisi olarak bugüne kadar 633 bin 872 TL tutarında kaynak kullandırıldığını ifade eden Müdür Alagöz, yine proje çerçevesinde 21 yeni ahır inşası, 28 adet ahır tadilatı, süt toplama tankı ve süt toplama aracı alımı ile atıl vaziyetteki köy tüzel kişiliği binası tadilattan geçirilerek işletme binasına dönüştürüldüğünü belirtti.

 

Törene katılan Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise Ak Parti Hükümeti tarafından bu güne kadar Bartın’a hayvancılık alanında yaklaşık 5 milyon TL, diğer tarım kollarında da yaklaşık 7 milyon TL olmak üzere toplam 12 milyon TL’lik destek sağlandığını kaydetti. Milletvekili Tunç, KÖYDES Projesi kapsamında da yine bugüne kadar 47 milyon TL’nin Bartın’a harcandığını vurguladı. Hep birlikte Arıt’ı kurtaracağız. Bugün Arıt- Bartın karayolu çalışmaları hızla devam ediyor. Bu 2009 yılında daha da hızlanacak. Yol olmadığı yerde medeniyet olmaz. Aydınlar- Arıt- Bartın yolu da inşallah kısa sürede tamamlanacak” şeklinde konuştu.

 

Projenin Arıt ve Bartın için büyük önem taşıdığını dile getiren Bartın Vali Yardımcısı Türker Öksüz iseYöremiz insanın kalkınması ve hayvancılığın gelişmesi amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’yle Tarım ve Köy İşleri Bakanlığımızın arasında ekonomik ve sosyal sıkıntı içerisindeki aileleri gerekli refah seviyense yükseltmek istihdamı arttırmak, tarımsal ürünlerini mahallinde değerlendirmek, pazarlamak ve bu yolla göç sorununu da önlemek amacına dönük olarak hazırlanan protokol çerçevesinde sür sığırcılığı projesini burada uygulamaya koymuş bulunuyoruz. Toplam 633 bin 872 TL’lik yatırım yaparak uygulamaya koyduğumuz bu proje; hem hayvancılık potansiyelimizin arttırılmasına yönelik önemli bir proje hem de projenin Arıt Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığıyla uygulanması yönüyle de büyük önem taşıyor. Maddi ve manevi güçlerini birleştirerek mükemmel bir yardımlaşma ve dayanışma güdüsüyle projeye katılan kooperatif üyelerimizi ve çiftçilerimizi gönülden kutluyorum” ifadelerinde bulundu.
Konuşmaların ardından ise Kooperatifin hizmet binasının açılışını Milletvekili Yılmaz Tunç ve Vali Yardımcısı Türker Öksüz birlikte gerçekleştirdi. Açılışın ardından Kooperatif üyelerine sertifikaları dağıtıldı.